تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

خسارات سیل رامسر فاجعه و شرمندگی

   

   http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1394/7/25/3693481_418.jpg

  از زمانی که جمعیت شهرنشین رامسر بواسطه رشد جمعیت و سیل مهاجرت مردم روستا به شهر و اقوام مختلف برای گذراندن دوران بازنشستگی ، کار، انجام طرح خدمت و کسب درآمد رو به افزایش نهاد، مشکلات و مسائل شهری بزرگ و بزرگتر شدند تا جایی که تمام کارهای خرد و کلان و اجرای پروژه های انجام یافته و ناتمام را هم زیر سؤال بردند. مثلن مشکل آب اشامیدنی پاک هنوز هم در سیستم لوله کشی شهرستانی که بارها و بارها باران های سیل آسا در آن روان هستند و تخریب منازل مسکونی و اماکن عمومی را به دنبال دارند، برای مردم عادی شده است.

  هر دفعه که سیل خسارت جدی به مردم می زند باید این سؤال را از خود پرسید آیا شهرهایی اینچنین مستحق این قهر و عذاب الهی هستند یا اینکه در اثر بهانه هایی نظیر کمبود بودجه، کمبود زمان جهت اجرای پروژه های زیربنایی و از همه مهمتر بی توجهی اولیای استانی عامل اصلی این فاجعه است!

  ساخت و ساز بی رویه و انحراف آب های سطحی از مسیرهای قبلی و همیشگی و تجاوز به حریم رودخانه ها ، صدور مجوزهای غیرقانونی در محوطه حریم جاده ها و رودخانه ها به همراه بریدن درختان جنگلی و قطع درختان مُثمر در حومه شهرها هرازگاهی بلای خانمان سوز سیلاب و رانش زمین را در شهرستان رامسر رقم می زند.

  کار ادارات ذیربط و بسیجیان حاضر در صحنه بسیار ستودنی و شایسته تقدیر است ولی این تمام کار جهت مقابله با بارندگیهای فصلی و رانش زمین نیست. تجهیز و مقاوم سازی ساختمان ها در کشورهای زلزله خیز و سیستم های زیرزمینی جهت خروج روانآب های سطحی دیری است که در کشورهای دیگر امتحان خود را پس داده است.

  خساراتی اینچنین زیبنده یک شهر گردشگری نیست و هرچه سریعتر باید چاره اندیشی شود. همتی جهادی و نیرویی بسیجی به همراه برنامه ریزی منسجم و تداوم در اجرای طرح های زیربنایی تنها راه حل ممکن به نظر می رسد.

  شهرسازی بر طبق اصول صحیح و تجهیز بافت فرسوده شهری علاوه بر داشتن برنامه ریزی صحیح، همت مسئولین شهرستانی و استان و کمک مردم را  جهت داشتن شهری آباد و رو به توسعه طلب می نماید. شهری که می خواهد عنوان نمونه هدف گردشگری را یدک بکشد به جای پیشرفت در برخی موافع پسرفت و فرسودگی ابنیه را هم به دنبال داشته است.

  داشتن شهری زیبا، امن و مطابق با اهداف شهر نمونه گردشگری بر اساس تعریف جامع در مجموعه شهر گردشگری، حق همه رامسری ها ست .چنین شهری در صورت بی توجهی  نمی تواند ره صدساله را در طول چندین سال طی نماید. سوراخ کردن آسفالت کف خیابان همچون ترمز پراید برای نگهداشتن سیل عمل خواهد نمود که مانند کامیونی با بار 18 تن مرزها و دیوارهای فرسوده را در می نوردد و حاصلش چیزی جز فاجعه و پشیمانی را به همراه نخواهد داشت.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : شهری ,مردم ,گردشگری ,فاجعه ,اجرای ,رامسر ,داشتن شهری ,برنامه ریزی ,رانش زمین ,اجرای پروژه ,
  خسارات سیل رامسر فاجعه و شرمندگی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر